učení

Od začátku postupně zvykáme drobečka na různou potřebnou manipulaci - opatrné česání, držení packy ( nácvik na stříhání drápků ), kontrola zoubků. Aby si štěně nechalo všechno líbit a nedivočilo u toho. Toto se nám do budoucna velmi zúročí. Měli by chom také pejska odmala zvykat na cizí lidi a psy, aby se nestal bojácným a uštěkaným. Čivavy jsou totiž k cizím lidem velmi nedůvěřivé. ( proto dát štěně někomu pochovat, nechat ho od cizích pohladit atd.). Nemít štěně doma v izolaci od okolního světa

Aby se z čivavy nestal chorobný závislák, naučíme štěně, že za námi nemůže úplně všude chodit. To by si potom těžko zvykalo na samotu, když musí doma čekat na páníčka. Uděláme to třeba tak, že na záchod s námi štěně nesmí. Řekneme mu "zůstaň!" a zavřeme mu dveře před nosem. To samé můžeme dělat s koupelnou. Až zase vyjdeme, tak štěně pochválíme (i kdyby škrábalo na dveře a kňučelo).

Asi od deseti týdnů začínáme štěně zvykat na obojek. Ze začátku bude štěně protestovat, bude uražené, možná i někam zaleze, bude si obojek škrábat, otírat se o koberec, nožná i kňučet a podobné výjevy. Necháme mu ho chvilku a potom zase sundáme. Měli by jsme štěněti dávat obojek aspoň 2x denně na půl hodiny. Postupně dobu prodlužujeme. Když má obojek, měli by jsme ho zabavit hrou, aby na ten obojek moc nemyslelo. Nám se ale například u Amálky tento způsob učení neosvědčil. Dělala melu pokaždé, když jsem jí obojek nasadila. Tahala krk po zemi, nechtěla ani chodit. Jenom čekala až jí ho sundám. Tak jsem ho milé jednoho dne Amálce nesundala. Napřed byla uražená, ale pak zjistila, že se dá chodit a běhat i s obojkem. Nechala jsem jí ho 2 dny a potom o něm už ani nevěděla. A až bude štěně zvyklé na obojek, můžeme doma vyzkoušet a trénovat i připnutí na vodítko. Venku na procházce ho potom vodíme na vodítku a nenosíme ho v ruce. To proto, aby se obeznámilo s běžným provozem, potkáváním a míjením lidí, kočárků, kol, psů, aut atd... Aby se si zvykalo, nebálo se a pěkně šlo na vodítku. Pes, kterého páníček pořád nosí, se potom všeho bojí a na zemi je nejistý a vyplašený.

Výchova štěňátka musí být přátelská, spravedlivá a hlavně důsledná. Čivavy jsou chytré a rády zkoušejí, co si mohou dovolit. Určitě je dobré štěně naučit povel "běž na místo". Tam ho pošleme vždycky, když zlobí, nebo když jdeme jíst. Není dobré ani pěkné, když čivava škemrá u stolu. Ovšem jsou i lidé, kteří se svým psem jedí z jednoho talíře... Samotným by jim ani nechutnalo...  No, jak si kdo psa naučí, tak ho má.

haf!haf!Alby