zuby

Péče o zuby. 

Na zubech se vždy, ať chceme či nechceme, časem začne usazovat zubní kámen. Malá plemena k tomu mají predispozici. Jedná se vlastně ominerály, vysrážené ze slin. Pokud to necháme osudu, nejen, že bude pejskovi páchnout z tlamy, ale může dostat i zánět dásní a vypadnou mu zuby. Proti zubnímu kameni se dá bojovat třemi způsoby: dáváme pejskovi kousat různé suchary a tyčinky na čistění zubního kamene a jako prevenci jeho vzniku. Nebo budeme skutečně pejskovi zuby nejmíň 2x týdně čistit. Stačí aspoň kartáčkem bez pasty zuby přejet. Lepší než nedělat nic. Nebo máme pastu Orozyme, která se nanáší prstem na zuby a rozpouští již vzniklý zubní kámen. Musí se to ale dělat každý den. 
Taky jsem zuby pejskům nečistila, ale opravdu budu muset, protože asi tak od čtvrtého roku věku se jim tam ten žlutohnědý povlak velmi výrazně usazuje. Nebo by jsme museli čas od času navštívit veterináře, aby zubní kámen pod narkozou odstranil. (A to není pro pejska to nejlepší řešení). 
Pokud štěněti do 9-10 měsíců věku nevypadnoumléčné špičáky, je nanejvýš vhodné nechat mu je vytrhnout, aby se mučasem třeba nezalomily, nebo nezpůsobily špatný zkus.

haf!haf!Alby