Jak správně krmit štěňátko

 

Období růstu štěněte je velmi důležité, a pokud něco pokazíme, je těžké pak tyto chyby napravovat a někdy to již ani není možné. Stěžejní je uspokojit všechny nároky rostoucího organismu! Další a neméně důležitou věcí je vytvořit u pejska správný návyk příjmu krmiva a předejít tak různým zlozvykům s tím souvisejícím.

Správné sestavení jídelníčku pro psa je velmi složité. Proto raději přenechejme tento nelehký úkol na veterinářích a dalších odbornících. Pokud vybereme dobře, tak pejsek dostane v komerčně vyrobeném krmení (granule, konzervy) vše, co potřebuje a to ve správném poměru. Není dobré na krmení pro štěně šetřit. To, co ušetříme nyní, utratíme později při léčení např. pohybových problémů pejska.  Krmení by vždy mělo být určeno pro štěňata. Zvlášť se vyrábí štěněcí granule pro malá, střední a velká nebo gigantická plemena. Známé kvalitní značky již dnes dokonce nabízejí i speciální krmení pro štěňata konkrétních plemen!

 

Dříve bylo velkým trendem přidávat do krmení různé vitaminové a minerální doplňky.  V dnešní době je to rozhodně přežitek, který u mnoha chovatelů bohužel přetrvává. Často  pak dáváme pejskům kloubní preparáty, rybí tuk nebo vápník apod.. A to vše zbytečně a dokonce i na úkor našich psích mazlíčků! Každé vyvážené kvalitní krmení má vše, co pejsek potřebuje. Rozhodně není nutné pejskovi nic přidávat. Můžeme si to vysvětlit např. na vápníku. Pro správné vstřebávání vápníku je podstatný jeho poměr s fosforem. Tento poměr je v krmivu nastaven přesně tak, jak to rostoucí zvíře potřebuje. Pokud pejskovi přidáme např. tvaroh nebo minerální doplněk, dosáhneme tak jedině toho, že vápníku bude nadbytek oproti fosforu a jejich vstřebávání bude narušeno.  Pokud naopak přidáme pejskovi maso, dosáhneme nadbytku fosforu a opět narušíme ideální poměr těchto dvou důležitých prvků.  Pokud si to vše představíme komplexně, tak cokoliv, co pes dostane mimo komerční diety, mu naruší vyvážený a důkladně propočítaný poměr živin. Jen veterinář proto může doporučit určitý doplněk ke krmivu, pokud zvířeti prokazatelně něco chybí. Pokud neuváženě naordinujeme nějaký přípravek sami, natropíme více škody než užitku.

 

Důležitou roli hraje i správná technika krmení. Každý pes by měl mít vždy dostatek čerstvé pitné vody. Štěňata se začínají přikrmovat ve věku 3 - 4 týdnů.  Pejska si přivezeme ve stáří asi 8 týdnů. V této době ho krmíme 4 - 5 x denně. Mezi 3. a 5. měsícem snižujeme frekvenci na 3 - 4 krmení za den a po 6. měsíci postačí krmení 3x za den. V 8 až 10 ti měsících můžeme začít krmit jen 2x denně. Musíme si uvědomit, že velká plemena psů dospívají později a krmíme je 2x denně až do věku 1,5 - 2 let, případně celý život.

 

Pejska už odmalička učíme, že krmení dostane jen na 5 - 10 minut, a pokud to vše nesní, tak mu misku sebereme a další krmení dostane až v obvyklou dobu. Tím zabráníme tomu, aby se v krmení „vrtal" a přebíral.  Po nakrmení necháme štěně vždy v klidu trávit a rozhodně si s ním nehrajeme a nenecháme ho běhat.